Последња измена: 07. април. 2023.
Када је реч о заштити поверљивих података чувањем пословне тајне, треба да разликујеш неколико ситуација – када си ти улози послодавца и неком откриваш пословну тајну , када пословну тајну откриваш свом потенцијалном пословном партнеру, када се пословна тајна односи на предмет права интелектуалне својине или се ради о идеји која није заштићена на други начин осим уговора о поверљивости и када теби као пружаоцу неких услуга налогодавац открива информације које представљају пословне тајне у вези са његовим пословањем. Често се дешава да и једна и друга страна откривају пословне тајне, у ком случају се регулишу њихове међусобне обавезе чувања пословне тајне друге стране. Ипак, у случају када те ангажује нека компанија из иностранства, вероватно ћеш само бити обавезан да чуваш пословну тајну твог налогодавца.
Заштита рачунарског програма уговором о поверљивости један је од веома ефикасних и корисних додатних начина заштите.
Имајући у виду да се у ИТ индустрији рукује изузетно комерцијално вредним подацима и информацијама, уговарање клаузула о поверљивости у уговорима о раду са запосленима и уговорима о наруџбини рачунарског програма се подразумева. Ипак, пожељно је да се обавезе по овој основи регулишу иу посебном уговору који се закључује како са запосленима, тако и са екстерно ангажованим програмом уз уговор о раду, односно уговор о наруџбини рачунарског програма.
Уговори о поверљивости могу бити једнострани или двострани.
Једнострани уговори о поверљивости примерени су у ситуацијама када само једна страна открива другој страни поверљиве податке, док се у ситуацијама када обе стране размењују своје поверљиве податке закључују двострани уговори о поверљивости.
Да би регулисао обавезе запослених, односно екстерно ангажованих програмера, можеш да закључиш једнострани уговор о поверљивости, који ће те заштитити од неовлашћеног коришћења твојих поверљивих података И информација.
Да би обезбедио оптималну заштиту путем уговора о поверљивости или уношењам клаузула о поверљивости у уговор о раду, односно уговор о наруџбини рачунарског програма треба да води рачуна ио следећим:
Бројни модели уговора о поверљивости су доступни на интернету и можете их користити, али уз одређена прилагођавања конкретним потребама вашег бизниса. Препорука је да увек консултује правног саветника који ће вам помоћи да на најбољи начин формулишете заштиту пословне тајне.
Користимо кукије како бисмо вам омогућили неометано и лако коришћење сајта. Даљом употребом овог веб сајта, пристајете на употребу кукија.