Сваки облик преноса података о личности у иностранство, независно у ком облику је извршен, представља извоз података. У тим случајевима, осим услова за закониту обраду података о личности, морају да буду испуњени додатни услови за законит пренос података.
Испуњење додатних услова није потребно једино уколико се ради о држави за коју се сматра да обезбеђује примерени ниво заштите података о личности, односно у којој важе прописи о заштити података о личности који се ефективно примењују на њеној територији. Ове државе се одређују на основу објективних критеријума, а чине их:
државе потписнице Конвенције Савета Европе о заштити лица у односу на аутоматску обраду личних података (доступно на );
државе за које је Европска Комисија утврдила да обезбеђују примерени ниво заштите (доступно на ).
Дакле, пренос података је слободан под условом да се држава у коју се извозе подаци налази на једној од ове две листе или је наведена у одлуци Владе Републике Србије којом се одређују државе чији регулаторни оквир обезбеђује довољну заштиту података о личности. У другим случајевима, уколико држава у коју се извозе подаци не пружа довољан ниво заштите, извоз података је дозвољен уколико обезбедиш одговарајуће мере заштите ових података.
Пренос је могућ и без предузимања мера за обезбеђивање одговарајуће заштите под условом:
Овде можеш погледати више о мерама за обезбеђивање одговарајуће заштите без одобрења повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, као и о коришћењу стандардних уговорних клаузула
Слично као што Закон о заштити података о личности прописује правила за пренос података ван Србије, Општа уредба о заштити података о личности Европске Уније („чувени“ ГДПР) прописује услове за извоз података са територије Европске Уније. Довољно је да се твој сервер преко кога пружаш хостинг услуге налази у иностранству да би се сматрало да долази до извоза података. Штавише, сматраће се да до извоза података долази и у случају када партнеру или сараднику из иностранства доставиш шифру или му на други начин омогућиш да приступи подацима који се налазе у Србији. Зависно од тога у колико држава се врши извоз података, мораћеш да ускладиш пословање са прописима тих држава о заштити података о личности. Стога је пожељно да у случајевима када долази до извоза података или у случају када у Србији обрађујеш податке о личности страних држављана консултујеш стручно лице у овој области како би био сигуран да је твоје пословање усклађено са важећим прописима.