Када је реч о заштити поверљивих података чувањем пословне тајне, треба да разликујеш неколико ситуација - када у улози послодавца неком откриваш пословну тајну, када пословну тајну откриваш свом потенцијалном пословном партнеру, односно када се пословна тајна односи на предмет права интелектуалне својине или се ради о идеји која није заштићена на други начин осим уговора о поверљивости. Често се дешава да и једна и друга страна откривају пословне тајне, у ком случају се регулишу њихове међусобне обавезе чувања пословне тајне друге стране.
С обзиром на твоју врсту делатности, потенцијалне информације које би могле бити предмет заштите пословне тајне обухватају податке о начину пословања, цене набавке, складиштења, транспорта производа за које постоји економски интерес да остану непознати твојој конкуренцији. Како се ове информације не могу по правилу заштитити нити једним другим обликом права интелектуалне своје, потребно је да обезбедиш оптималну заштиту предузимањем одговарајућих мера.
Да би обезбедио оптималну заштиту путем уговора о поверљивости или клаузула о поверљивости садржаних у уговор о раду, треба да водиш рачуна и о следећем:
САВЕТ: Бројни модели уговора о поверљивости доступни су ти на интернету и можеш их користити, али уз одређена прилагођавања конкретним потребама твог бизниса. Препорука је да увек консултујеш правног саветника који ће ти помоћи да на најбољи начин формулишеш заштиту пословне тајне.