Представља један од основа подобних за добијање дозволе за рад. Правни прописи познају више врста виза, међутим, једино је виза Д подобна за стицање дозволе за рад. На основу ове визе странац може улазити и боравити у Србији у трајању од 90 до 180 дана. Сходно року њеног трајања, произилази да се дозвола за рад на основу визе Д може одобрити само за период трајања визе, те се не препоручује у случају да рачунаш да радно ангажујеш странца дуже од 180 дана (у том случају препоручује се стицање привременог боравка уместо визе Д за странце који долази из земаља којима визни режим Србије не намеће потребу претходног прибављања визе за улазак у Србију о чему ће бити више речи у наставку). Међутим, пре истека рока важења визе Д, странац треба поднети захтев за одобрење привременог боравка по основу запошљавања у случају потребе за његовим радним ангажманом дуже од рока на који је виза Д издата.
Захтев за издавање визе Д странац подноси дипломатско-конзуларном представништву Србије у земљи из које странац долази. Изузетно, то може бити и дипломатско-конзуларно представништво Србије неке друге земље.
У случају да визни режим Србије не дозвољава улазак странцу у Србију без претходно прибављене визе, он ће морати пре уласка у земљу да прибави визу Д. Међутим, у већини случајева, визни режим Србије је такав да дозвољава странцима да уђу и бораве у Србији одређени временски период без потребе прибављања виза, тзв. „туристички“. За време оваквог „туристичког“ боравка у земљи може се поднети захтев за привремени боравак, што саветујемо као ефикаснију опцију, а поготово ако визни режим Србију конкретном странцу то дозвољава и ако је потреба за радним ангажманом странца таква да превазилази период од 180 дана на који се максимално издаје виза Д (у поређењу са визом Д, одобрење за привремени боравак се издаје на максимум годину дана и може се продужавати неограничено о чему ће више речи бити у наставку).
Какав је визни режим Србије према одређеној земљи можеш видети на сајту Министарства спољних послова – линк претрагом сваке појединачне државе, да ли и колико њихови држављани могу да остану на територији Србије „туристички“, тј. без визе, односно у ком року требају поднети захтев за добијање привременог боравка у Србији (нпр. Ангола – носиоцима обичних пасоша потребна је виза, Руска Федерација – носиоцима обичних пасоша виза није потребна за боравак до 30 дана, САД – 90 дана, итд.).