Калкулатор паушалног пореза

Желиш да знаш шта ти је све неопходно од документације везане за козметичке производе које си произвео или су произведени у твоје име?

Са обзиром на строгу и опширну регулативу у области безбедности козметичких производа, не желиш да пропустиш да ускладиш своје пословање са њима. У наставку ћемо да ти пружимо преглед целокупне документације са којом је потребно да се упознаш.

Досије са информацијама о производу

Досије са информацијама о производу је кључни документ који мора да има сваки козметички производ који намераваш да нудиш као услугу у свом салону. Саставља га одговорно лице и обавезно је да садржи редовно ажуриране податке и то:

  • опис козметичког производа који омогућава недвосмислено и јасно повезивање Досијеа са одговарајућим козметичким производом;
  • извештај о безбедности козметичког производа;
  • опис методе производње и изјаву о усклађености са добром произвођачком праксом;
  • доказ тврдње да постоји ефекат козметичког производа, ако је оправдан природом ефекта козметичког производа;

податке о свим тестирањима на животињама извршеним од стране произвођача, његових заступника или добављача, у сврху процене безбедности козметичког производа или његових састојака, укључујући било која тестирања на животињама извршена како би се испунили регулаторни захтеви других земаља.

Остала документација везана за козметичке производе

Документација са информацијама о производу на основу које доказујеш да је козметички производ здравствено исправан односно безбедан у складу са законским прописима садржи информације које морају да буду редовно ажуриране од стране одговорног лица (о томе ко се сматра одговорним лицем, можеш да прочиташ детаљније на ЛИНКУ и то о:

  • Квалитативном и квантитативном саству производа – Неопходно је да се наведе квалитативни састав производа укључујући хемијско име супстанци (подаци садржани у Интернационалној номенклатури козметичких састојака, Служби хемијских апстраката, Европском инвентару постојећих комерцијалних хемијских супстанци или Европској листи нотификованих хемијских супстанци. У случају парфема и ароматичних композиција,потребно је навести и назив и шифру парфема или композиције и идентитет добављача парфема односно композиције;
  • Физичким и хемијским карактеристикама и стабилности козметичког производа – Документација садржи физичке и хемијске карактеристике супстанци или смеша, као и козметичких производа. Стабилност козметичког производа доказује се документацијом коју одговорно лице сматра релевантном, у зависности од врсте козметичког производа;
  • Микробиолошком квалитету – Документација о микробиолошкој спецификацији супстанци или смеша и козметичког производа, где је то применљиво;
  • Информацијама о амбалажи – Односи се на релевантне карактеристике амбалаже, нарочито у погледу чистоће и здравствене исправности односно безбедности;
  • Нормалној и предвиђеној намени - Предвиђена намена мора да буде потврђена у смислу упозорења и других објашњења на декларацији производа;
  • Нежељеним дејствима и озбиљним нежељеним дејствима – Потребно је да буду доступни подаци о нежељеним ефектима и озбиљним нежељеним ефектима везаним за употребу козметичког производа. Одговорно лице води евиденцију о пријављеним нежељеним ефектима и озбиљним нежељеним ефектима.

Детаљније о документацији видети на ЛИНК

! ДОДАТНО – Уколико желиш да развијаш свој бизнис тако што ћеш да увозиш козметичке производе, потребно је да знаш да у Републику Србију могу да се увозе само козметички производи који су, са аспекта безбедности, у складу са прописима Републике Србије. Проверу испуњености безбедносних услова врши одговорно лице. Иако се ти као власник салона у овој ситуацији не сматраш одговорним лицем, већ увозник, корисно је да се упознаш и са овим делом регулативе.

Приликом увоза, уз захтев за преглед пошиљке ради утврђивања њене здравствене исправности, односно безбедности, увозник прилаже документа о чињеницама о којима се не води службена евиденција, а којима се доказује идентитет и садржај пошиљке (нпр. копија фактуре, спецификација пошиљке, копија улазног царинског документа о пријави пошиљке, односно друга документа од значаја за утврђивање идентитета, садржаја, категорије пошиљке итд.).

Услов у погледу амбалаже козметичких производа

Средства за одржавање личне хигијене, негу и улепшавање лица и тела могу се стављати у промет само у оригиналном паковању произвођача, у амбалажи која омогућује правилну употербу и заштићује хигијенску исправност појединих средстава. Од посебног значаја су подаци о примарној/контактној амбалажи  амбалажа која је у директном контакту са производом. Од произвођача контактне амбалаже неопходно је прибавити МСДС материјала за паковање.

Контрола квалитета

Стабилност козметичког производа доказује се документацијом коју одговорно лице сматра релевантном, у зависности од врсте козметичког производа и доказује да козметички производ задржава своје физичке, хемијске и микробиолошке карактеристике, као и функционалност и естетски квалитет при прописаним условима чувања, односно током складиштења, руковања и транспорта козметичког производа. Студија стабилности треба да буде изведена са истим циљевима на првим пилот/производним серијама које задовољавају  параметре квалитета задате за тај производ.

У зависности од врсте козметичког производа, у оквиру студија стабилности стандардно се прате: органолептички изглед, пХ вредност (ако је применљиво), густина (ако је применљиво), кондуктивитет (ако је применљиво), реолошки параметри (типично вискозитет у једној тачки и/или крива течења/крива вискозитета и/или тестови из домена осцилаторног режима – ако је применљиво), губитак масе услед испаравања (ако је применљиво), микробиолошка чистоћа и ефикасност конзервисања (ако је применљиво).

 

Стабилност козметичког производа доказује се документацијом (сектор контроле квалитета, ако је применљиво) коју одговорно лице сматра релевантном – студија стабилности. На основу резултата испитивања/студија стабилности процењује се и одређује рок употребе козметичког производа.

Стандард који даје смернице за испитивање стабилности козметичких производа је ISO/TR 18811:2018. Методе за испитивање микробиолошке стабилности дате су у фармакопејама, CTFA смерницама као и ISO стандардима релевантним за козметику ИСО 11930, ИСО 16212, ИСО 18415,  ISO/TR19838, ISO 21148, ISO 21149, ISO 21150, ISO 227171, ISO 22718 I ISO 29621