Најважнији од свих услова које козметички производи у твом салону треба да испуне тичу се њихове безбедности. Како би људи који долазе у твој салон били задовољни услугом коју пружаш, као приоритет постави постизање квалитета својих козметичких производа. У наставку ћемо по целинама да саставимо преглед свих информација са којима требаш да будеш упознат.
Уколико размишљаш о томе да уложиш у отварање фризерског салона или салона лепоте, али се плашиш да услед огромне конкуренције нећеш моћи да успеш, а при том су ти ограничена и средства – приоритетизуј квалитет производа. Многи предузетници у овој области данас највише улажу у маркетинг и промоцију својих салона, док се квалитет услуге ставља у други план. Иновативност и квалитетна услуга ће увек да нађу пут до потрошача.
Произвођач козметичких производа је у обавези да усклађује свој производни процес са принципима добре произвођачке праксе. Поред ове обавезе, произвођач са седиштем у Републици Србији дужан је да свој производни процес усклади и са прописима којима се ближе уређују санитарно-технички и хигијенски услови у производњи и промету, а у циљу обезбеђења високог нивоа заштите живота и здравља људи. Усаглашеност са добром произвођачком праксом се претпоставља, када је производња у складу са релевантним хармонизованим стандардима. У Републику Србију могу се увозити само козметички производи који су, са аспекта безбедности, у складу са прописима Републике Србије. Приликом увоза, уз захтев за преглед пошиљке ради утврђивања њене здравствене исправности, односно безбедности, увозник прилаже документа о чињеницама о којима се не води службена евиденција, а којима се доказује идентитет и садржај пошиљке (нпр. копија фактуре, спецификација пошиљке, копија улазног царинског документа о пријави пошиљке, односно друга документа од значаја за утврђивање идентитета, садржаја, категорије пошиљке итд.). У складу са Законом, на оправдани захтев санитарног инспектора, у сврху наџора, одговорно лице мора да учини доступним преведене делове Досијеа односно Документације са информацијама о производу, достави копије у изворном облику, односно превод на српски језик, односно адекватну документацију, а у сврху доказивања безбедности козметичког производа.
Усклађивањем своје делатности са траженим безбедносним стандардима, обезбеђујеш да твоје пословање буде у складу са принципима добре произвођачке праксе, што значи да произвођач не мора да буде акредитован за ИСО стандард 22716, али да мора да производи у складу са принципима добре прооизвођачке праксе из стандарда више https://iso-standardi.rs/standardi/iso-22716/,
Козметички производи који се испоручују на тржиште морају бити безбедни за људско здравље, уколико се примењују под нормалним или разумно предвидљивим условима, узимајући у обзир нарочито:
Одговорно лице је запослени који је одговоран за надзор и процену безбедности козметичког производа ( који мора да поседује диплому/јавну исправу високог образовања из области фармације, медицине, токсикологије, или сличних еквивалентих дисциплина.