Почев од 01. јануара 2023. године обавезна је примена е-фактуре и за приватни сектор, односно у трансакцијама унутар приватног сектора који је у систему ПДВ-а.
Дакле, уколико си у систему ПДВ-а имаш обавезу издавања е-фактуре по основу међусобних трансакција између других субјеката приватног сектора који су у систему ПДВ-а. Такође, обавеза издавања е-фактуре постоји по основу трансакције са субјектом јавног сектора (ентитет који припада сектору државе).
Изузетно, обавеза издавања е-фактуре не постоји за:
Додатно, чак и када ниси у систему ПДВ-а, па за тебе не постоји законска обавеза издавања е-фактура, можеш се пријавити за добровољно за коришћење система електронских фактура. Ову могућност имаш и уколико си се регистровао као предузетник (у ком случају плаћаш порез на приход од самосталне делатности, више о пореском моделу за предузетнике види на ) и у случају да си одлучио да оснујеш ДОО (у ком случају плаћаш порез на добит правних лица, више о пореском моделу уколико си се одлучио за ДОО види на ).
Имај у виду да уколико се као добровољни корисник система е-фактура пријавиш за коришћење система е-фактура, у обавези си да користиш систем е-фактура у текућој и наредној електронској години.
Уколико постоји обавеза да користиш систем е-фактура, онда је битно да знаш да и у том случају приступаш и користиш систем е-фактура за издавање, слање, пријем и чување е-фактура, непосредно или преко информационог посредника.
Електронска фактура уобичајено садржи:
Електронска фактура, у складу са законом којим се уређује поступак извршења, представља веродостојну исправу (ОБЈАШЊЕЊЕ – Веродостојна исправа представља исправу на основу које се може покренути извршни поступак само ради намирења новчаних потраживања, и обухвата само одређен број исправа које су прописане законом као што су меница, чек, банкарска гаранција и рачун са отпремницом или другим доказом да је дужник обавештен о својој обавези), ако је од стране издаваоца електронске фактуре или информационог посредника у његово име послата примаоцу електронске фактуре преко система електронских фактура.
Имај у виду да си у обавези да електронску фактуру примљену од стране субјекта јавног сектора чуваш трајно у систему електронских фактура. Електронску фактуру коју си издао и примио од стране субјекта приватног сектора у обавези си да чуваш у року од 10 година од истека године у којој је издата е-фактура. Е-фактура се чува у систему електронских фактура или у систему информационог посредника којег можеш да ангажујеш за послове чувања.
Додатне информације у вези са системом електронског функционисања, детаљним упутствима у вези са непосредном пријавом на систем укључујући и регистар информационих посредника можеш наћи на веб страници .