Калкулатор паушалног пореза

Санитарна инспекција

Санитарна иснепекција

Санитарни надзор, у областима које подлежу санитарном надзору, обухвата инспекцијски надзор:

  1. објекта и његовог непосредног окружења;
  2. унутрашњег простора и просторија у смислу њихове грађевинске јединице, међусобне повезаности и хигијенске кондиције;
  3. постројења, уређаја, намештаја, опреме и прибора;
  4. лица запослених на одређеним пословима у објектима који подлежу санитарном надзору и других лица која у складу са законом којим се уређује област заштите становништва од заразних болести, подлежу санитарном надзору и обавезним здравственим прегледима на прописан начин; као и
  5. наменских превозних средстава и њихове опреме.

Трошкове лабораторијских испитивања настале у поступку утврђивања хигијенске исправности руку запослених лица, постројења, уређаја, намештаја, опреме и прибора за обављање делатности која подлеже санитарном надзору, као и у поступку утврђивања стерилности стерилисаног материјала и стерилисаних инструмената, сносиш ти као предузетник или правно лице које обавља делатност у пословном објекту у ком су брисеви, односно узорци узети.

У вези са контролом и безбедности хране коју припремаш и послужујеш у свом угоститељском објекту, контролу хране ће да примарно врши ветеринарска инспекција, за сву храну коју послужујеш у оквиру свог пословања. Што се тиче питања заштите од заразних болести, санитарни инспектор овлашћен је да врши надзор над спровођењем прописаних мера ради спречавања појаве, сузбијања, елиминације и искорењивања заразних болести.

Са обзиром на то да си се одлучио на бављење угоститељством, потребно је да знаш да ће твој бизнис бити обавезно ускладити са позитивним прописима који се тичу заштите становништва од заразних болести. Тако, бићеш у обавези да обезбедиш спровођење општих мера за заштиту становништва од заразних болести, као што су обезбеђивање здравствено исправне воде за пиће, да обезбедиш здравствено безбедну храну и предмете који долазе у додир са храном. Додатно, дужан си да спроведеш превентивну дезинфекцију, дезинсекцију и дератизацију у свом угоститељском објекту, у циљу одржавања хигијене, смањења или заустављања раста и размножавања штетних микроорганизама.

Уколико ниси сигуран да знаш шта је обухваћено предметом дезинфекције у угоститељству, треба да знаш да она подразумева редовну дезинфекцију руку, прибора, предмета, опреме, радних површина и санитарних просторија у свим деловима твог угоститељског објекта у ком се припрема, чува или послужује храна, а обавезни су да је спроводе сви корисници угоститељског објекта. Како начин и периоди у којима се спроводи поступак дезинфекције опреме и уређаја није изричито регулисан прописима, потребно је да наведено формулишеш у процедурама за дезинфекцију и чишћење. 

Дезинфекцију, дезинсекцију и дератизацију спроводе овлашћени заводи, односно институти за јавно здравље, или правно лице – за листу овлашћених субјеката који могу да спроводе дезинфекцију, дезинсекцију и дератизацију, иди на следећи ЛИНК. Твоји запослени који долазе у непосредан контакт са храном или амбалажом које је у директном контакту са храном ће бити обавезни да се подвргну редовним, шестомесечним здравственим прегледима. Уколико се запослени не подвргну здравственом прегледу, или се утврди да су носиоци одређених микроорганизама и паразита, та лица неће моћи да се запосле или да наставе радни однос код тебе.

! Трошкове здравствених прегледа запослених падају на тебе, уз обавезу чувања санитарних књижица и доказа о обављеним здравственим прегледима.

Често се у пракси поставља и питање да ли си као одговорно лице за своје пословање дужно да омогућиш инспекторима све што наводе да им је неопходно приликом вршења инспекцијског надзора? Одговор је ДА, али само уколико приликом надзора лице покаже легитимацију којом доказује својство инспектора.

Против решења санитарног инспектора може да се изјави жалба у року од осам дана од достављања решења.

 Потребно је да се упознаш и са високим износима новчаних казни које ти прете уколико не испоштујеш све санитарно-техничке услове за врсту угоститељског објекта према његовој категоризацији– оне се крећу у распону од 150.000 до 450.000 динара за правна лица, док су за физичка лица оне нешто ниже и крећу се у распону од 80.000 до 120.000 динара (ЛИНК).

Уколико пре почетка обављања делатности не обезбедиш све санитарне услове који се тичу безбедности хране, прети ти кажњавање новчаном казном у распону од 400.000 до 1.000.000 динара, уколико си организовао пословање као правно лице, док се за предузетника новчане казне крећу у распону од 200.000 до 500.000 динара (ЛИНК).

Додатно, уколико си већ започео пословање, а не испуњаваш све неопходне санитарне услове који се тичу угоститељских објеката и запослених лица, прети ти кажњавање у распону од 250.000 до 500.000 динара за правна лица, док за предузетника та новчана казна износи од 100.000 до 300.000 динара (ЛИНК).

На крају, прети ти кажњавање новчаном казном у распону од 150.000 до 300.000 динара уколико не одржаваш хигијену у угоститељском објекту и његовом непосредном окружењу, као и хигијену просторија, уређаја, намештаја, опреме, прибора, радне обуће и одеће запослених лица (ЛИНК).