Калкулатор паушалног пореза

Обавеза да сваком запосленом обезбедиш да посао за тебе обавља у сигурним условима

Шта то значи у твом случају?

  1. треба да обезбедиш запосленом услове за рад и опрему за рад који не угрожавају његово здравље. Ова обавеза подразумева и то да је потребно да запосленом даш додатна упутства уколико је то неопходно за руковање одређеном опремом на безбедан начин, периодично организујеш проверу опреме коју користе твоји запослени (што обухвата и просторије за рад), обезбедиш све што је потребно за пружање прве помоћи и мере заштите од пожара (ЛИНК за детаљније објашњење)
  2. треба да усвојиш Акт о процени ризика за свако радно место у својој организацији. У пракси, тај акт за послодавце најчешће припрема лиценцирана агенција за послове безбедности и заштите здравља на раду, па те саветујемо да се обратиш агенцији која се бави проценом ризика и припремом ових аката како би био сигуран да си ускладио своје пословање са законом.
  3. имаш обавезу да одредиш лице које ће у оквиру твоје организације бити одговорно за поштовање обавеза обезбеђивања безбедног рада запосленима  – то може бити запослени који је положио стручни испит у овој области. Ако такав запослени не постоји, потребно је да ангажујеш стручно лице. Ипак, уколико немаш више од 20 запослених, можеш и да сам обављаш функцију саветника, односно сарадника безбедности и здравља на раду, уз обавезно полагање стручног испита за обављање ових послова;
  4. обавезан си да водиш евиденције о повредама на раду и професионалним болестима и о предузетим мерама за безбедност и здравље на раду и да запослене редовно обавештаваш о њима, као и да уредно пријавиш уколико до дође до повреде на раду или професионалне болести;
  5. потребно је да запослене осигураш за случај повреда на раду и професионалних болести, ради обезбеђивања накнаде штете;

Ако не донесеш Акт о процени ризика или не одредиш одговорно лице за безбедност и здравље на раду, инспектор који буде испитивао да ли си испунио све обавезе по овом основу и вршио увид у твоја документа, може да покрене прекршајни поступак на основу ког суд може да те обавеже да платиш казну у износу од 1.500.000 до 2.000.000 динара. Иста новчана казна прописана је и за послодавца са својством правног лица ако у писаној форми не донесе Акт о процени ризика за сва радна места у радној средини и не утврди начин, мере и рокове за отклањање или смањење ризика на најмању могућу меру, као и у случају да актом, у писаној форми, не именује саветника, односно сарадника за безбедност и здравље на раду. Уколико не испуниш све обавезе по овом основу, а регистрован си као предузетник, ризикујеш да се против тебе покрене прекршајни поступак на основу ког суд може да те обавеже да платиш казну у износу од 400.000 до 500.000 динара. За исти прекршај је предвиђена казна у износу од 50.000 до 150.000 динара уколико си физичко лице, а иста казна је предвиђена и за директора, односно друго одговорно лице код послодавца.

У претходним пасусима смо навели само најзначајније обавезе које имаш у вези обезбеђивања сигурних и безбедних услова за своје запослене. Ипак, да би био сигуран да си испунио све регулаторне захтеве, саветујемо ти да се детаљном упознаш са Законом о безбедности и здрављу на раду, који можеш да пронађеш на следећем ЛИНКУ.

Превентивне мере

Превентивне мере јесу све мере које се предузимају или чије се предузимање планира на свим нивоима рада код послодавца, ради спречавања повређивања или оштећења здравља запослених.

Приликом спровођења превентивних мера, потребно је да се водиш одређеним начелима као што су избегавање и процена ризика, прилагођавање радног места запосленом, развијања политике превенције на послу.

 

Такође, потребно је и да издвојиш одговарајућа финансијска средства која су потребна како би обезбедила адекватна примена превентивних мера.

Дужан си да обезбедиш превентивне мере пре почетка рада запосленог, у току рада, као и код сваке измене технолошког поступка, избором радних и производних метода којима се обезбеђује највећа могућа безбедност и заштита здравља на раду. Како би ти било јасније о каквим мерама и методама се ради, следи преглед твојих обавеза из ове области. Потребно је да:

  • актом у писменој форми одредиш лице за безбедност и здравље на раду;
  • запосленом одредиш обављање послова на радном месту на којима су спроведене мере безбедности и здравља на раду;
  • обавештаваш запослене и њиховог представника о увођењу нових технологија и средстава за рад, као и о опасностима од повреда и оштећења здравља који настају њиховим увођењем, односно да у таквим случајевима донесеш одговарајућа упутства за безбедан рад;
  • оспособљаваш запослене за безбедан и здрав рад;
  • обезбедиш на основу Акта о процени ризика и оцене службе медицине рада прописане лекарске прегледе запослених;
  • ангажујеш правно лице са лиценцом ради спровођења превентивних и периодичних прегледа и провере опреме за рад, као и превентивних и периодичних испитивања услова радне околине;
  • обезбедиш мере заштите од пожара, спасавање и евакуацију;
  • обезбедиш пружање прве помоћи, као и да оспособиш одговарајући број запослених за пружање прве помоћи, спасавање и евакуацију у случају опасности; и да
  • зауставиш сваку врсту рада који представља непосредну опасност за живот или здравље запослених.

На следећем ЛИНКУ можеш да се упознаш детаљније са свим потребним информацијама у вези превентивнх мера које прописује министарство надлежно за рад. Кликом на исти ЛИНК, имаћеш приступ и прегледу свих прописаних превентивних мера и параметара за њихову примену.

Програм обуке за безбедан и здрав рад

Програм се састоји од општег и посебног дела.

Општи део обухвата упознавање запослених са правима, обавезама и одговорности у области безбедности и здравља на раду, као и упознавање са општим актима послодавца из те области.

Посебни део обухвата упознавање са свим потенцијалним опасностима и штетностима на радном месту, процењеним ризицима и мерама за безбедан и здрав рад.

Периодичне обуке за безбедан и здрав рад запосленог који ради на радном месту са повећаним ризиком врше се најкасније у року од једне године од дана претходне обуке, док се на осталим радним местима врши најкасније у року од три године од дана претходне обуке.

Обука се обавља на језику који запослени разуме и прилагођава се могућностима и способностима посебних група запослених.

 

Право запосленог да одбије да ради

Потребно је да се упознаш са овим правом запосленог, како би организовао своје пословање у складу са свим захтевима које регулативa поставља пред тебе у области безбедности и здравља на раду.

Запослени ће имати право да одбије да ради у следећим ситуацијама:

  1. уколико му прети непосредна опасност по живот и здравље због тога што нису прописане мере за безбедност и здравље на његовом радном месту, све док се те мере не обезбеде;
  2. уколико му као послодавац ниси обезбедио лекарски преглед или се на њему утврди да запослени не испуњава прописане здравствене услове, за радна места са повећаним ризиком;
  3. уколико у току обуке за безбедан и здрав рад није упознат са свим врстама ризика и мерама за њихово отклањање, за радно место које му је одређено са твоје стране, као послодавца;
  4. у случају рада дужег од пуног радног времена, односно ноћу, уколико би, према оцени здравствене установе која обавља делатност медицине рада такав рад могао да погорша здравствено стање запосленог;
  5. на средству за рад на ком нису примењене неопходне мере за безбедност и здравље на раду; и
  6. уколико му није издата дозвола за рад.

У овим случајевима, запослени може писаним захтевом да ти се обрати ради предузимања мера које, према његовом мишљењу, нису спроведене. У случају да не поступиш по захтеву запосленог у року од осам дана од пријема захтева, запослени  има право да поднесе захтев за заштиту права инспекцији рада.

Ипак, у случају да сматраш да захтев запосленог није оправдан, дужан си да одмах о томе обавестиш инспекцију рада.

У претходним пасусима смо навели само најзначајније обавезе које имаш у вези обезбеђивања сигурних и безбедних услова за своје запослене. Ипак, да би био сигуран да си испунио све регулаторне захтеве, саветујемо ти да се детаљном упознаш са Законом о безбедности и здрављу на раду, који можеш да пронађеш на следећем ЛИНКУ.