Да би започео свој бизнис мораш да се региструјеш у Агенцији за привредне регистре (АПР).
Најчешћи привредни субјекти у Србији јесу предузетници. Насупрот предузетнику који је увек физичко лице, привредна друштва су правна лица, а најзаступљеније у Србији, и са многих становишта најједноставније и најпрактичније привредно друштво без сумње јесте друштво са ограниченом одговорношћу, и на њега ћемо се фокусирати у наставку.
Друштво са ограниченом одговорношћу је привредно друштво у којем један или више власника (који се називају и “чланови”) имају уделе. Једно лице може постати члан друштва са ограниченом одговорношћу уношењем улога у њега (новчаног или неновчаног), чиме стиче удео и постаје његов власник. Сабирањем свих улога добијамо износ који називамо основни капитал друштва са ограниченом одговорношћу.
Ако желиш да послујеш на дужи рок, а посебно уколико имаш идеју како да своју идеју преточиш у бизнис који има потенцијал да се даље развија, препоручљиво је да организујеш своје пословање или као предузетник или као друштво са ограниченом одговорношћу. Зато у наставку можеш да видиш компаративну анализу ових опција за отпочињање твог пословања.
2 Кворум за поновљену седницу чини 1/3 укупног броја чланова али већи број може бити одређен оснивачким актом
3 Законом или оснивачким актом за поједина питања може бити предвиђен вец́и број гласова. Закон такође предвиђа да о одређеним питањима скупштина одлучује 2/3 вец́ином укупног броја гласова (повец́ање/смањење основног капитала, статусне промене и промене правне форме, доношење одлуке/предлога о почетку ликвидације/стечаја). процедуру, расподелу добити, покриц́е губитака и сл.), али оставља и могуц́ност да се оснивачким актом утврди друга вец́ина гласача (али у сваком случају не испод просте вец́ине од укупног броја)