Калкулатор паушалног пореза

Усклађивање са забраном пушења у затвореном простору

У пракси се често јавља и питање забране пушења. У наставку следи преглед свих обавеза са којима треба да се упознаш како би обављао своју делатност у складу са законом.

Пушење је забрањено у сваком затвореном радном и јавном простору. Ипак, постоји могућност одређивања посебне просторије намењене искључиво за пушење. Просторија за пушење мора бити затворена просторија у целини и са клизним вратима која се морају самостално затварати, с тим да се затворени прозори и врата сматрају као део зида те просторије.

Просторија за пушење мора бити опремљена вентилационим системом који је саставни део просторије за пушење која је физички одвојена од другог вентилационог система, с тим да ваздух с дуванским димом из просторије за пушење не сме да прелази у друге затворене просторије које се налазе у том затвореном простору.

Изнад врата или уз врата просторије за пушење мора да постоји ознака: „Просторија за пушење“, као и број лица која у исто време могу бити у просторији за пушење, у зависности од капацитета вентилационог система за пречишћавање ваздуха.

Обавеза именовања особе задужене за контролу забране пушења

Непходно је да у свом пословном објекту имаш лице које ће да буде одговорно за контролу забране пушења.

Ово лице мора да спроведе забрану пушења у свим пословним просторијама. Додатно, писменим путем одговорно лице може да задужи једно или више лица да у његово име и његов рачун спроводи контролу забране пушења.

! Напомена – потребно је да на једном или више видних места у пословном објекту  име одговорног лица, заједно са подацима о месту где се то лице налази и његовим контакт телефоном. 

Потребно је да лице задужено за контролу забране пушења упознаш са његовим обавезама, као што су:

  • да надгледа и контролише забрану пушења;
  • да усмено наложи прекршиоцу забране пушења да престане са пушењем у простору за који је то лице задужено, као и да предузме мере да се из тог простора удаљи лице које и после усменог налагања није престало са пушњењем;
  • да покрене, односно предложи покретање поступка за утврђивање повреде радне дисциплине против твог запосленог, а које је прекршило забрану пушења; и
  • да састави извештај о повреди забране пушења (овај извештај се чува најмање 12 месеци од дана састављања и мора да се да на увид на твој захтев, захтев надлежног инспектора или државног органа).

Обавеза надзора и контроле забране пушења

Забрана пушења је предмет контроле не само одговорног лица у твом пословном простору, већ и државних органа, и то:

  • министарства надлежног за послове рада, преко инспектора рада;
  • министарства надлежног за трговину и услуге, преко тржишних инспектора.

Набројане инспекције међусобно сарађују, односно међусобно се обавештавају о предузетим мерама, размењују информације, пружају непосредну помоћ и предузимају заједничке мере и активности значајне за спровођење надзора забране пушења.

Потребно је да знаш и која све овлашћења инспектор има:

  • да прегледа простор у коме је забрањено пушење и прикупља потребне доказе мерењем и другим методама у складу с прописима донетим за спровођење овог закона;
  • да саслуша и узме изјаве од лица које је пушењем нарушило забрану пушења, као и од одговорног лица, односно лица задуженог за контролу забране пушења;
  • да изрекне новчану казну која се наплаћује на лицу места;
  • да против лица које је нарушило забрану пушења и против одговорног лица, као и против правног лица и предузетника, без одлагања, поднесе захтев за покретање прекршајног поступка код надлежног органа.

! Напомена - Ако се не будеш придржавао прописа везаних за забрану пушења, инспектор који буде испитивао да ли си испунио све обавезе по овом основу, може да покрене прекршајни поступак на основу ког суд може да те обавеже да платиш казну у износу од 500.000 до 1.000.000 динара, док одговорном лицу за исти прекршај прети казна од 30.000 до 50.000 динара. За предузетника је предвиђена новчана казна у распону од 300.000 до 500.000 динара, а за физичко лице новчана казна од 5.000 динара.

У случају кажњавања друштва са ограниченом одговорношћу за наведене прекршаје директор се може казнити новчаном казном од 30.000 до 50.000 динара.