Шта то значи у твом случају?
Ако не донесеш Акт о процени ризика или не одредиш одговорно лице за безбедност и здравље на раду, инспектор који буде испитивао да ли си испунио све обавезе по овом основу и вршио увид у твоја документа, може да покрене прекршајни поступак на основу ког суд може да те обавеже да платиш казну у износу од 1.500.000 до 2.000.000 динара. Иста новчана казна прописана је и за послодавца са својством правног лица ако у писаној форми не донесе Акт о процени ризика за сва радна места у радној средини и не утврди начин, мере и рокове за отклањање или смањење ризика на најмању могућу меру, као и у случају да актом, у писаној форми, не именује саветника, односно сарадника за безбедност и здравље на раду. Уколико не испуниш све обавезе по овом основу, а регистрован си као предузетник, ризикујеш да се против тебе покрене прекршајни поступак на основу ког суд може да те обавеже да платиш казну у износу од 400.000 до 500.000 динара. За исти прекршај је предвиђена казна у износу од 50.000 до 150.000 динара уколико си физичко лице, а иста казна је предвиђена и за директора, односно друго одговорно лице код послодавца.
Како твоја делатност подразумева управљање машинама којима могу руковати само добро обучени запослени, уз све мере опреза, неопходно је да у свом пословању примениш виши степен заштите својих запослених. У том смислу, потребно је да предузмеш додатне мере у раду запослених са машинама као што је на пример обавезна заштита покретних и ротирајућих делова машина за прераду у обраду дрвета и сличних материјала. Такође, јако је важно да све отворене делове простора у твојој радионици односно пословном простору оградиш сигурном оградом. Поред тога, одстрањивање струготине и других отпадака за време рада машине запослени не смеју вршити руком већ искључиво алатима као што су метлице, лопатице и слично.
Додатно, требало би да упознаш запослене да пре сечења трупаца и другог материјала који се обрађује на машинама за прераду дрвета обавезно изврше преглед како би утврдили евентуално присуство метала и другог материјала који би могао да доведе до пуцања резног алата и повређивања запосленог. Пре било каквог почетка рада на машини, твоји запослени морају да провере да ли је алат исправан, правилно постављен и добро причвршћен како би се избегла повреда на раду.
У претходним пасусима смо навели само најзначајније обавезе које имаш у вези обезбеђивања сигурних и безбедних услова за своје запослене. Ипак, да би био сигуран да си испунио све регулаторне захтеве, саветујемо ти да се детаљном упознаш са Законом о безбедности и здрављу на раду, који можеш да пронађеш на следећем ЛИНКУ.
Програм обуке за безбедан и здрав рад
Програм се састоји од општег и посебног дела.
Општи део обухвата упознавање запослених са правима, обавезама и одговорности у области безбедности и здравља на раду, као и упознавање са општим актима послодавца из те области.
Посебни део обухвата упознавање са свим потенцијалним опасностима и штетностима на радном месту, процењеним ризицима и мерама за безбедан и здрав рад.
Периодичне обуке за безбедан и здрав рад запосленог који ради на радном месту са повећаним ризиком врше се најкасније у року од једне године од дана претходне обуке, док се на осталим радним местима врши најкасније у року од три године од дана претходне обуке.
Обука се обавља на језику који запослени разуме и прилагођава се могућностима и способностима посебних група запослених.
Право запосленог да одбије да ради
Потребно је да се упознаш са овим правом запосленог, како би организовао своје пословање у складу са свим захтевима које регулативa поставља пред тебе у области безбедности и здравља на раду.
Запослени ће имати право да одбије да ради у следећим ситуацијама:
У овим случајевима, запослени може писаним захтевом да ти се обрати ради предузимања мера које, према његовом мишљењу, нису спроведене. У случају да не поступиш по захтеву запосленог у року од осам дана од пријема захтева, запослени има право да поднесе захтев за заштиту права инспекцији рада.
Ипак, у случају да сматраш да захтев запосленог није оправдан, дужан си да одмах о томе обавестиш инспекцију рада.
У претходним пасусима смо навели само најзначајније обавезе које имаш у вези обезбеђивања сигурних и безбедних услова за своје запослене. Ипак, да би био сигуран да си испунио све регулаторне захтеве, саветујемо ти да се детаљном упознаш са Законом о безбедности и здрављу на раду, који можеш да пронађеш на следећем ЛИНКУ.