Брисање из регистра по овом основу могуће је у два случаја:
Ако се брисање врши на основу твоје одлуке, потребно је да припремиш регистрациону пријаву коју можеш да нађеш на овом линку: и платиш таксу у износу од 1.200 РСД. Уз то, у тренутку подношења регистрационе пријаве не смеш да имаш неизмирене пореске обавезе и обавезе по основу доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање, као ни обавезе у вези са плаћањем локалних комуналних такси, о чему треба да доставиш доказе у виду уверења надлежне јединице Пореске управе и надлежне пореске администрације локалне самоуправе. Уколико си регистрован у систему ПДВ-а, пре подношења регистрационе пријаве треба да се одјавиш из овог регистра.
Брисање у другом случају могуће је искључиво уколико су испуњени неки услови које прописује закон, а нарочито:
У неким случајевима, Агенција за привредне регистре може да ти да додатни рок да отклониш неправилности у свом пословању и избегнеш брисање из регистра. Ти случајеви обухватају ситуације под ц), е) и ф). Овај рок траје 90 дана и почиње да тече од дана када је Агенција за привредне регистре објавила да су се стекли услови за брисање из регистра. Уколико ни у том року не отклониш неправилности, надлежни регистратор има обавезу да донесе решење о брисању из регистра у року од 30 дана од истека рока за отклањање неправилности.
Стечај предузетника
У Србији тренутно не постоји стечај предузетника. Како предузетник одговара свом својом личном имовином, непостојање стечаја предузетника може представљати велико оптерећење, будући да предузетник, у случају већих криза у пословању не може рачунати на тзв. “нови почетак” и чишћење од дуговања кроз стечајни поступак. Уколико је ово облик пословања за који си заинтересован, мораш бити посебно опрезан да у пословању не створиш обавезе које касније нећеш моћи да намириш, јер „нови почетак“ за сада не постоји, односно не постоји могућност брисања дуговања кроз поступак стечаја.