Калкулатор паушалног пореза

Обавеза израде елабората заштитедокументације о заштити од пожара и друге заштитне мере

Пре свега, потребно је да организујеш спровођење превентивних мера заштите од пожара са потребним бројем лица стручно оспособљених за спровођење мера заштите од пожара и обезбедиш адекватну опрему и уређаје за гашење пожара.

У организовању свог пословања, не треба да испустиш из вида и доношење Правила заштите од пожара, која треба да обухвате:

  • организацију технолошких процеса на начин да ризик од избијања и ширења пожара буде отклоњен, а да у случају његовог избијања буде обезбеђена безбедна евакуација људи и имовине и спречено његово ширење;
  • заштиту од пожара у зависности од намене објекта са потребним бројем лица оспособљених за обављање послова заштите од пожара;
  • план евакуације и упутства за поступање у случају пожара, који морају да буду истакнути на видљивом месту;
  • план како обучити запослене да спроводе противпожарну заштиту;
  • права, обавезе и одговорности запослених за спровођење превентивних мера заштите од пожара ипрорачун максималног броја људи који се могу безбедно евакуисати из објекта.

! Напомена - Уколико не донесеш Правила заштите од пожара, или план евакуације и упутства за поступање у случају пожара не истакнеш на видљиво место, излажеш се ризику прекршајне одговорности и новчаној казни од 300.000 до 1.000.000 динара за правно лице. За исти прекршај је прописана новчана казна од 10.000 до 50.000 динара за одговорно лице у правном лицу, те новчана казна од 150.000 до 500.000 динара за предузетника. Додатно, правном лицу и предузетнику се може изрећи и заштитна мера забране вршења одређених делатности у трајању од 6 месеци до 3 године.

У случају изградње, доградње и реконструкције објекта, главна документација коју је потребно да прибавиш у области противпожарне заштите обухвата: Главни пројекат заштите од пожара и елаборат заштите од пожара.

Главни пројекат представља саставни део техничке документације за изградњу, модернизацију и реконструкцију објеката са свим повезаним инсталацијама, опремом и уређајима. Његови саставни делови су: технички извештај, прорачунски основи, графичка документација и преглед опреме и средстава за заштиту од пожара. Израђује га привредно друштво односно друго правно лице које је уписано у одговарајући регистар за обављање делатности израде техничке документације, које има овлашћење Министарства  унутрашњих послова за израду Главног пројекта заштите од пожара и има запослена лица са лиценцом за израду пројекта заштите од пожара. Да би могло да има поменуту лиценцу, за запосленог се подразумева да има:

  • најмање високу стручну спрему техничког смера;
  • најмање пет година радног искуства на пословима пројектовања мера заштите од пожара или њиховог надзора;
  • положен стручни испит из области противпожарне заштите.

За објекте за које је прописана обавеза израде Главног пројекта заштите од пожара и прибављање сагласности на пројекат за извођење, уз пројекат за грађевинску дозволу треба да приложиш и Елаборат о заштити од пожара.

Захтеви противпожарне заштите за угоститељске објекте

Угоститељским објектом у смислу прописа о противпожарној заштити сматра се угоститељски објекат за исхрану и пиће одређен прописом о разврставању угоститељских објеката, као и простори за пружање услуга исхране и пића који се налазе у саставу објекта друге намене. Угоститељски објекат може бити издвојени објекат, објекат у низу и простор у саставу објекта друге намене.

Сваком угоститељском објекту мора се обезбедити приступни пут изграђен у складу са прописима којима је уређен приступ ватрогасних возила објектима. Изузетно, ако је објекат утврђен као културно добро, могу се применити и друга техничка решења којима се обезбеђује ефикасна ватрогасна интервенција.

За стандарде отпорности од пожара конструкције, фасадних зидова и кровног покривача, као и захтеве за подне, зидне и плафонске облоге видети ЛИНК

! Доказивање испуњености захтева заштите од пожара за елементе грађевинских конструкција, опрему, инсталације и уређаје врши се у складу са одредбама прописа којима је уређена ова област, а након завршетка радова утврђује се на основу исправа о усаглашености које су уређене посебним прописима.

Евакуациони путеви: Ширина евакуационог пута не сме бити мања од 1 m, а потребна ширина зависи од броја лица која треба да се евакуишу и одређује се на основу Табеле 1.

КАПАЦИТЕТ ЕВАКУАЦИОНИХ ПУТЕВА

Највећи предвиђени број лица који борави на етажи [лица]

150

220

240

260

280

300

320

340

360

Ширина евакуационих путева [m]

1

1,1

1,2

1,3

1,4

1,5

1,6

1,7

1,8

Максимални број лица: За процену броја лица у просторима различите намене у којима бораве лица примењује се Табела 2. Максималан број лица која бораве у простору односно објекту који су приказани у табели одређује се на основу површине пода те просторије (укупна површина пода или слободна површина пода) или наменског дела те просторије и податка о просечно потребној површини пода за једно лице [m²/лицу].

НАМЕНА ПРОСТОРА

ПРОСЕЧНО ПОТРЕБНА

ПОВРШИНА ПОДА ЗА ЈЕДНО ЛИЦЕ

[m²/лицу]

Ресторан, кабаре, бар, дансинг бар и сл.:

 

Простор за седење

1,0

Простор за игру или плес

0,5

Диско бар, диско клуб, поп концерти и сл.:

 

Простор за игру или стајање

0,3

Простор за седење

1,0

 

За  утврђивање броја првих излаза и етажних излаза, као и карактеристике евакуационог пута, излазних врата, отвора и степеништа видети Правилник о техничким нормативима за заштиту угоститељских објеката од пожара: 20/2019-199

За карактеристике евакуационог пута, излазних врата, отвора и степеништа видети Правилник о техничким нормативима за заштиту угоститељских објеката од пожара: 20/2019-199

Системи вентилације, контроле дима и грејања

  • У простору сигурносног или издвојеног степеништа намењеног за евакуацију морају се предвидети отвори за одвођење дима и топлоте природним путем који се користе за стварање безбедних услова за евакуацију.
  • У подрумским просторима у којима борави више од 100 лица, подрумски простори са више етажа на којима бораве лица и затвореним атријумским просторима морају се предвидети отвори за одвођење дима и топлоте природним путем који се користе за стварање безбедних услова за евакуацију.

Посебни системи и мере

  • Угоститељски објекти у којима борави више од 300 лица, као и угоститељски објекти у којима се поред услуга исхране и пића пружају и услуге забаве (диско бар, дансинг бар, диско клуб, кабаре бар и сл.) у којима борави више од 150 лица, морају имати инсталације и уређаје за аутоматско откривање и дојаву пожара. У наведене инсталацији, независно од аутоматских јављача пожара, ручни јављачи пожара морају бити постављени тако да њихова удаљеност од било којег места у објекту није већа од 15 m.

Угоститељски објекти у којима истовремено може боравити више од 300 лица морају имати и систем за гласовно обавештавање и узбуњивање, који мора испуњавати прописе којима је уређена област пројектовања и извођења ових система. Систем за узбуњивање мора се активирати аутоматски на импулс централе за дојаву пожара.

  • У угоститељском објекту односно простору у којем се поред услуга исхране и пића пружају и услуге забаве (диско бар, дансинг бар, диско клуб, кабаре бар и сл.) чија је површина већа од 800 m² или у њему борави више од 300 лица, обавезна је уградња инсталација и уређаја за гашење пожара, која мора испуњавати прописе којима је уређена област пројектовања и извођења ових система.
  • Угоститељски објекти чија је укупна површина простора у коме бораве лица већа од 150 m² морају имати унутрашњу или спољашњу хидрантску мрежу за гашење пожара. Угоститељски објекти чија је површина већа од 500 m² морају имати унутрашњу и спољашњу хидрантску мрежу за гашење пожара.
  • Обавезе које важе за све угоститељски објекти:                                           - У угоститељском објекту мора се предвидети потребан број мобилних уређаја за гашење пожара, у складу са техничким прописима и упутствима произвођача уређаја и опреме, али не мање од 2 апарата типа S-9 на свакој етажи угоститељског објекта.                                         - Највећа удаљеност између места на којем је смештен мобилни уређај за гашење пожара и места на којем се може затећи особа у случају пожара не сме бити већа од 20 m.

На угоститељске објекте за смештај се примењује Правилник о техничким нормативима за заштиту од пожара стамбених и пословних објеката и објеката јавне намене: 22/2019-3

Објекат јавне намене (јавни објекат) је објекат који има више од 80% корисне површине намењене за окупљање и боравак људи (угоститељски објекти за смештај – изузев кампа, куће и стана за одмор, соба за изнајмљивање, угоститељски објекти за исхрану и пиће – изузев киоска и сличних објеката, образовни, здравствени, културни, спортски, религиозни и слични објекти, аутобуски, железнички, авио-терминали, путничка пристаништа и сл.) и у коме су остале просторије стамбене и/или пословне намене;

Одредбе Правилника о техничким нормативима за заштиту од пожара стамбених и пословних објеката и објеката јавне намене не односе се на објекте који припадају кате­горији високих об­јеката према посебном пропису, плутајуће објекте према посебном пропису, угоститељске објекте за исхрану и пиће према посебном пропису, као и на подземне делове објекта чији се под етаже за боравак људи налази на дубини већој од 16 m у односу на ниво околног терена.

Класификација објеката врши се према доминантној намени, издвојености и висини објекта (виисне до 8м2, 8-22м3 и преко 22м2).

Према максималном броју лица која бораве у објекту и највеће површине пожарног сектора А, објекти се разврставају у класе ознаке П у складу са Табелом 1.

Број лица

до 20

21 до 50

51 до 100

101 до 300

301 до 700

701 до 1500

1501

и више

Површина пожарног сектора A

[m2]

≤ 400

400

до 800*

800

до 1200*

1200

до 1600*

1600

до 2000*

2000

до 2500*

>2500

Класа објекта П

П 1

П 2

П 3

П 4

П 5

П 6

П 7

Максималан број лица у простору односно објекту одређује се на основу површине пода те просторије (укупна површина пода или слободна површина пода) или наменског дела те просторије и податка о просечно потребној површини пода за једно лице [m2/лицу].

За преглед максималног броја лица као и  стандарде отпорности на пожар и грађевинске мере за спречавање преношења пожара видети ЛИНК 

Приликом изградње хотела и других угоститељских објеката за смештај морају се пред­ви­дети мере за спречавање ширења пожара:

1) складишне, техничке и пратеће просторије (перионица, сушионица и пегларница веша, хладњача и сл.) морају се издвојити у посебне пожарне секторе;

2) део објекта у коме се налазе собе односно апартмани, а у којима борави најви­ше 100 лица, мора се издвојити у посебан пожарни сектор;

3) за објекте висине H ≥ 22 m смештајни део хотела мора се издвојити у посебан пожарни сектор уважавајући захтеве из тачке 2) овог члана. Унутрашња степеништа овог дела објекта морају бити одвојена од ходника зидовима и вратима отпорним према пожару као елементи на граници пожарног сектора, а у складу са пројектованим степеном отпорности према пожару објекта.

За утврђивање броја првих и етажних излаза, као и њихове карактеристике евакуационих путева, отвора и врата погледати поменути правилник.

Системи вентилације, контроле дима и грејања

  • У пословним и јавним објектима коморе система за вентилацију и климатизацију морају се сместити у посебну просторију која је од осталих просторија у објекту одвојена елементима конструкције отпорним према пожару 120 min.
  • На највишем делу степеништа које се користи за евакуацију морају се уградити отвори за проветравање, чија је површина светлог отвора најмање 1 m², који се морају отварати са подеста степеништа задњег спрата. Отвори морају бити такви да остају отворени све време потребно за одвођење дима и топлоте тј. да не може доћи до самозатварања. У случају када су у објекту предвиђене инсталације и уређаји за аутоматско откривање и дојаву пожара, отвори се морају аутоматски отварати на сигнал дојаве пожара.
  • Инсталације за одвођење дима и топлоте и системи за натпритисак који се користе за стварање безбедних услова за евакуацију у објектима, морају се извести у складу са одредбама овог правилника и одредбама прописа којима је уређена област пројектовања и извођења ових система. Коморе инсталација, уређаја и система морају се сместити у посебну просторију која је од осталих просторија у објекту одвојена елементима конструкције отпорним према пожару 120 min.

Посебни системи и мере

  • Стамбени, пословни и јавни објекти морају бити обезбеђени спољном и унутрашњом хидрантском мрежом у складу са посебним прописом.
  • Изузетно, унутрашњом хидрантском мрежом не морају бити обезбеђени:

1) стамбени објекат, ламела, која има висину ≤ 12 m;

2) пословни или јавни објекат површине ≤ 150 m2, специфичног пожарног оптерећења ≤ 360 МЈ/m2 и чија је конструкција најмање средњег степена отпорности према пожару, ако посебним прописом није другачије одређено;

3) пословни простори на нивоу околног терена укупне површина ≤ 150 m2 и појединачног специфичног пожарног оптерећења ≤ 360 МЈ/m2 у које се улази са спољне стране, када су у саставу пословног, јавног или стамбеног објекта чија је конструкција најмање средњег степена отпорности, ако посебним прописом није другачије одређено и ако се пожари у таквим просторијама могу гасити употребом спољне хидрантске мреже.

  • У стамбеним, пословним и јавним објектима мора се предвидети потребан број мобилних уређаја за гашење пожара, у складу са техничким прописима и упутствима произвођача уређаја и опреме.

Сва запослена лица у твом угоститељском објекту морају бити упозната са прописаним мерама заштите од пожара, о којима можеш више прочитати на следећем ЛИНКУ. Потребно је да запослени буду обучени и да спроведу поступак ефикасне евакуације лица из било ког дела простора угоститељског објекта у безбедан простор, да испрабно употребе апарате за почетно гашење пожара, да активирају систем за дојаву пожара и да искључе примарни извор напајања угоститељског објекта енергентима (гасом и струјом), као и да искључе систем за вентилацију.

Свим запосленим лицима у угоститељском објекту морају у сваком тренутку бити доступне просторије у којима се налазе:

  • централе за дојаву пожара;
  • главни прекидачи за искључење напајања угоститељског објекта електричном енергијом;
  • уређаји за искључење система вентилације;
  • уређаји за управљање радом стабилних система за гашење пожара; и
  • уређаји за повишење притиска у хидрантској мрежи.

Уколико у твом угоститељском објекту може истовремено да борави више од 100 лица, сви запослени најмање једном годишње морају учествовати у вежби евакуације и употребе средстава за гашење пожара. Потребно је и да твој угоститељски објекат на видном месту у близини главног излаза има истакнут План евакуације и упутство за поступање у случају настанка пожара. Уколико се ради о угоститељском објекту за смештај, свака спаваћа соба мора имати јасно истакнут план евакуације и упуство за поступање у случају пожара.

Уколико се ради о хотелу, приликом пројектовања и изградње истог, обавезна је уградња система за откривање и дојаву пожара.  Систем за узбуњивање се мора активирати аутоматски на импулс централе за дојаву пожара.