Последња измена: 13. октобар. 2024.
Потребно је да се упознаш и са регулативом која се односи на депоновање и чување документације у твом пословању.
Пре свега, потрудићемо се да ти приближимо шта заправо значи архивирање, односно које су твоје обавезе у вези са чувањем архивске грађе и друге документације према новом законском оквиру.
За почетак, неопходно је направити разлику између докумената који се сматрају архивским материјалом и на које важе посебна правила и други документарни материјал.
Документарни материјал је заправо она документација која настаје у току твог пословања. У пословању сваког привредног субјекта, независно од форме у којој је основан, настаје различита документација, која се односе како на различите административне поступке пред државним органима који се периодично воде у складу са законом, тако и на документацију која представља писани траг (било у папирном облику било у електронској форми) свакодневног пословања. Као пример може се навести документација у вези са ангажовањем запослених, евиденције у вези са запосленим лицима, уговори и друга документација која настаје у пословним односима са добављачима и корисницима производа и услуга.
Архивски материјал, с друге стране, представља документарни материјал, који је, због свог значаја, трајно очуван.
Према закону, сви привредни субјекти су означени као ствараоци документарног материјала. Ипак, обавезе стваралаца документарног материјала се разликују зависно од форме у којој је основан.
Предузетници имају једино обавезу чувања документарног материјала на уређен начин.
Уколико си своје пословање основао у форми друштва са ограниченом одговорношћу, у наставку можеш да нађеш најважније информације о твојим обавезама као ствараоца документарног материјала.
Обавезе у вези са чувањем документарног материјала подразумевају:
Користимо кукије како бисмо вам омогућили неометано и лако коришћење сајта. Даљом употребом овог веб сајта, пристајете на употребу кукија.